Kesän kovimmat kilpailut Etelä-Pohjanmaalla käydään Kuortaneella lauantaina 17.6.2023
Seinäjoen Seudun Urheilijoiden edustajiksi kisaan ovat päässeet alla olevat kovat urheilijat:
Niilo Mustalahti on parannellut armeijavuodesta huolimatta 100m ennätystään 10,58:aan ja mielenkiintoista nähdä mitkä ovat lukemat Kuortaneen kisan jälkeen. Vastusta on riittämiin, koska Paavo Nurmen kisoissa 100m aikaan 9.95 sprintannut Cravont Charleston on kisassa mukana. Kuortaneen kenttäennätys 10,09 on vaarassa.
Pian 16 vuotta täyttävä Amelie Koivuluoma on päässyt jo mukaan naisten 200m B-erään, jossa vastassa on Suomen kärkiurheilijoihin kuuluvat Saga Vanninen ja Anna Pursiainen. Amelie on 17-vuotisten Suomen tilastokärki 100m ajalla 11.97 ja 200m 24,74 ja saa nyt kiriapua kokeneemmista urheilijoista.
Tuore ylioppilas Eerika Koivuniemi juoksee taisaisen kovassa naisten 200m C-erässä. Kiva nähdä miten kisarytmiin päässyt Eerika hyödyntää hienot olosuhteet.
Nyt kannattaa lähteä Kuortaneelle katsomaan huippu-urheilua Suomen ja jopa maailman huipulta. Kisat alkaa klo 15:30. Miesten 100m alkuerät käynnistyy klo 18 ja naisten 200m erät klo 18:10.
Tarkempi Osallistujalista löytyy alla olevasta linkistä
https://www.tilastopaja.eu/kuortanegames/









