SSU uudistaa nuorisotoimintaa 2013-2009-syntyneille. Aiemmin toimineet juniorivalmennusryhmät 1 ja 2 korvautuvat yhdellä SSU Juniorit joukkueella, jossa urheilijat jaetaan kahteen tasoryhmään: startti- ja kilparyhmä. 2013-syntyneet aloittavat aina starttiryhmässä, samoin muut lajin parissa vasta aloittavat. Kilparyhmään pääsee testien perusteella taitotason karttuessa. Kilparyhmässä edellytetään vähintään vuoden kokemusta yleisurheilusta.

Startti-tasoryhmälle on tarjolla kaksi viikkoharjoitusta, jotka valitaan ilmoittautuessa viikko-ohjelmasta. Vaihtoehtona juoksupainotteinen viikko-ohjelma juoksukoulu (maanantai ja keskiviikko), monilajinen viikko-ohjelma, jossa vähintään toinen on yleisharjoitus (tiistai/perjantai), ja heittopainotteinen viikko-ohjelma, jossa toinen harjoitus on heittokoulu (torstai). Kaikkiin ohjelmiin kuuluu kaksi harjoitusta viikkoon. Starttiryhmän kausihinta on 30e/kk.

Kilpa-tasoryhmälle on tarjolla kolme viikkoharjoitusta samoin periaattein kuin starttiryhmällekin. Juoksupainotteisen, monilajisen tai heittopainotteisen viikko-ohjelman lisäksi valittavissa kolmas harjoitus viikkotarjonnasta. Kilparyhmän kausihinta on 40e/kk.

Ryhmissä käytetään harjoituksiin ilmoittautumisjärjestelmää. Mahdolliset yo. harjoitusmäärien yli menevät lisäharjoitukset valitaan aina koko kaudeksi. Lisäharjoituksen hinta on 10e/kk. Seuran jäsenmaksu laskutetaan vuoden ensimmäisen laskun yhteydessä 20e. Hintaan sisältyy kilpailulisenssi, vakuutus sekä seuran jäsenedut.

Harjoitusten lisäksi hinnoitteluun kuuluu kaksi erikseen ilmoitettavaa lajipäivää syys- ja kevätkaudella, joita pitävät SSU:n valmennusryhmien valmentajat. Kauden aikana järjestetään urheilijoiden tasotestit sekä matalankynnyksen viikkokisoja. SSU Juniorit -ryhmään voi ilmoittautua missä vaiheessa vuotta tahansa.

Harjoitukset pidetään pääsääntöisesti seuraavasti:

Maanantai: Juoksukoulun pika/aitajuoksuosio Nurmohallilla klo 18-19.30
Tiistai: Monipuolinen yleistreeni Seinäjoki Areenassa klo 18-19:30
Keskiviikko: Juoksukoulun kestävyysosio Pajuluoman koululla klo 19-20.30
Torstai: Heittokoulu Elisahallilla klo 18-19:30
Perjantai: Nopeuspainotteiset hyppytekniikkatreenit Nurmohallilla klo 17:15-18:45

Harjoitukset alkavat ulkona toteutettavalla peruskuntokaudella viikolla 40, normaaliin viikko-ohjelmaan siirrytään viikolla 43.

Ilmoittautumiseen TÄSTÄ>>>