Valmentajat ovat yhteydessä urheilijoihin viestiharjoituksista ja ilmoittavat lopulliset joukkueet varajuoksijoineen kilpailuun 4.9 mennessä. Urheilija on velvollinen ilmoittamaan heti mikäli sairastuu niin, että joukkueeseen ehditään ottaa mukaan varajuoksija.

Tarkemmat ohjeet SM-viestireissusta tulevat seuran sivuille viikon 37 aikana. Lähtö kisoihin bussikuljetuksella perjantaina 11.9 iltapäivällä ja paluu myöhään viimeisen lajin jälkeen sunnuntaina. Seura on varannut hotellimajoituksen urheilijoille ja vastuuhenkilöille. Ilmoita vastuuvalmentajalle, jos et tule yhteiskyydityksellä (tai tulet vain yhteen suuntaan) tai seuran majoitukseen.

Joukkueen johtaja Jukka Takala o5o-3625331

 

T15 4x100m valmentaja Ari Vekola o4o-7074881

1 joukkue Sara Takala, Kaisa Tuovinen, Kiia Perttula, Anni Rantanen

2 joukkue Aliina Ojaniemi, Amelie Koivuluoma, Siiri Kvist, Camilla Vähä-Laakso

 

T15 4x80m aidat valmentaja Helinä Koivumäki o5o-3047538

Anni Rantanen, Aliina Ojaniemi, Camilla Vähä-Laakso, Kaisa Tuovinen

 

N17 4x100m valmentaja Ari Koivisto o44-7582899

Saana Takala, Meeri Elomaa, Aada Mikkilä, Sofia Ylinen

 

N17 4x300m valmentaja Ari Koivisto

1 joukkue Saana Takala, Inka Metsämäki, Kiia Perttula, Meeri Elomaa

2 joukkue Aada Mikkilä, Sofia Ylinen, Saana Lappalainen, Kaisa Tuovinen, Anni Mäenpää

 

M17 3x800m valmentaja Mikko Kuivinen o5o-3067213

Juho Seppälä, Atte Kortehisto, Reko Hakomäki, Oliver Metsälä

 

M17 4x100m valmentaja Mikko Kuivinen o5o-3067213 (joukkue ehkä tulee, jos M 4*100m osallistuminen peruuntuu)

Juho Seppälä, Atte Kortehisto, Veeti Kortehisto, Aukusti Jaskari vara Matias Keltto, Oliver Metsälä

 

N19 3x800m valmentaja Mikko Kuivinen o5o-3067213

Inka Metsämäki, Saana Lappalainen, Veera Hakomäki, Kristiina Kunnari

 

N 1200m+400m+800m+1600m valmentaja Mikko Kuivinen

Inka Metsämäki, Saana Lappalainen, Veera Hakomäki, Veera Perälä, Kristiina Kunnari, Valentina Lemettinen

 

M 4x100m valmentaja Reijo Koivisto

Aukusti Jaskari, Niilo Mustalahti, Viljami Parpala, Aleksi Lehto, Atte Kortehisto

 

M 4x400m valmentaja Reijo Koivisto

Aukusti Jaskari, Niilo Mustalahti, Viljami Parpala, Aleksi Lehto, Atte Kortehisto, Juho Seppälä

 

Joukkueen valintaan liittyviä SSU:n periaatteita:

"Vastuuvalmentajat yhdessä valitsevat joukkueet kokoonpanoineen.  Joukkueiden nimeämiseen vaikuttaa menestymismahdollisuudet eri lajeissa. Periaatteena pidetään kuitenkin sitä, että urheilija nimetään ensisijaisesti oman ikäluokkansa joukkueeseen, ellei siirrosta koidu seuralle selkeää hyötyä (esim. mitali tai pistesijamahdollisuus ylemmässä sarjassa). Tasaväkisessä tilanteessa oman ikäluokan urheilija on valinnassa etusijalla esim. nuorempiin nähden. Osallistumisaktiivisuus vaihtoharjoituksiin sekä urheilijoiden keskinäiset kilpailut vaikuttavat myös valintaan"