Seuracup Superfinaali 31.8.2019 
Seinäjoen keskuskenttä

Lähes 500 urheilijaa Suomen kovimmista nuorisoyleisurheiluseuroista mittelivät paremmuudesta SUL:n Seuracupin superfinaalissa Seinäjoella. Niin voitosta kuin pronssimitalista käytiin todella kutkuttavan tasaiset kamppailut. Mitalikolmikoksi selvisi lopulta Jyväskylä Kenttäurheilijat, Tampereen Pyrintö ja Turun Urheiluliitto. Järjestävä seura SSU sai tällä kertaa todeta muiden joukkueiden tason liian kovaksi. Kisajärjestelyt pelasivat kuitenkin todella mallikkaasti, josta iso kiitos asianosaaville toimitsijoille ja Seinäjoen kaupungin tarjoamille erinomaisille olosuhteille.

Ison kiitokset SSU haluaa antaa kilpailussa mukana oleville yrityksille, jotka toimivat laji-isäntinä: Seinäjoen Energia, EEPEE, Atria Oy, Kuortaneen Urheiluopisto, Cebotec Oy, Käyttöauto, Arkkitehtitoimisto Oy, Vapo, EP:n Kone ja Tarvike, JA- rakenne Oy, Squash & Bowling Center, Tukkutalo Heinonen Oy, Rinnekeskus Simpsiö, Lakeus Office Oy, Danske Bank ja Seinäjoen kaupunki.  

Joukkuetulokset

  1. Jyväskylän Kenttäurheilijat 671,5
  2. Tampereen Pyrintö             666
  3. Turun Urheiluliitto             572
  4. Lahden Ahkera 569,5
  5. Espoon Tapiot 534
  6. Helsingin Kisa-Veikot 533,5
  7. Esbo IF 424,5
  8. Seinäjoen Seudun Urheilijat 365

Henkilökohtaiset tulokset

P11 1000m 1) Anton Pennanen EsboIF 3.16,78, 2) Sisu Saarinen TuUL 3.21,13, 3) Eetu Muhonen SeinäjSU 3.23,10, 4) Joonatan Kulmala JyväskKU 3.23,60, 5) Max Sundholm EsboIF3.23,95, 6) Niklas Ojanen TuUL 3.24,68, 7) Aatos Forss TampPy 3.26,57, 8) Jalmari Koskinen TampPy 3.27,85, 9) Julius Steiner HKV 3.33,21, 10) Aarne Hannikainen HKV 3.34,53, 11) Leo Rajaniemi LahdA 3.38,44, 12) Juho Suominen SeinäjSU 3.43,57, 13) Niilo Hämäläinen JyväskKU 3.43,58, 14) Joel Räsänen EspTa 3.51,20, Matias Sarja EspTa DNS. 

P11 60m aidat 1) Kaspian Lindholm EsboIF 10,53, 2) Richard Lindqvist TuUL 10,64, 3) Markus Vainio LahdA 10,67, 4) Aapeli Oila EspTa 10,77, 5) Aaron Adun HKV 10,87, 6) Valtteri Hyyrynen TuUL 10,99, 7) Tommy Carlsson EsboIF 11,08, 8) Noel Piirainen TampPy 11,10, 9) Helmeri Lonkainen SeinäjSU 11,28, 10) Olli Huttunen JyväskKU 11,52, 11) Aapeli Karislahti TampPy 11,62, 12) Jesse Korhonen LahdA 11,93, 13) Roope Jokinen HKV 12,51, 14) Luka Kielinen EspTa 13,51, 15) Kristofer Metsälä SeinäjSU 14,63, Aaro Kuorelahti JyväskKU DNF 
Erä 1 1) Markus Vainio LahdA 10,67, 2) Valtteri Hyyrynen TuUL 10,99, 3) Tommy Carlsson EsboIF 11,08, 4) Noel Piirainen TampPy 11,10, 5) Roope Jokinen HKV 12,51, 6) Luka KielinenEspTa 13,51, 7) Kristofer Metsälä SeinäjSU 14,63, Aaro Kuorelahti JyväskKU DNF. Erä 2 1) Kaspian Lindholm EsboIF 10,53, 2) Richard Lindqvist TuUL 10,64, 3) Aapeli Oila EspTa10,77, 4) Aaron Adun HKV 10,87, 5) Helmeri Lonkainen SeinäjSU 11,28, 6) Olli Huttunen JyväskKU 11,52, 7) Aapeli Karislahti TampPy 11,62, 8) Jesse Korhonen LahdA 11,93. 

P11 Pituus 1) Voitto Virjonen TuUL 4,65, 2) Eino Maura EsboIF 4,43, 3) Torsti Visuri EsboIF 4,42, 4) Nooa Hyvärinen TampPy 4,25, 5) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 4,25, 6) Max KostamoTuUL 4,20, 7) Veikko Valovirta EspTa 4,17, 8) Jussi Wesanko HKV 4,10, 9) Joel Myllyntaus JyväskKU 4,08, 10) Vilho Mustonen LahdA 4,01, 11) Samuel Adun HKV 3,95, 12) Casper Häkkinen EspTa 3,94, 13) Rasmus Rautavirta LahdA 3,91, 14) Verne Torikka JyväskKU 3,87, 15) Veikko Kiviniemi SeinäjSU 3,85, 16) Juuso Koski SeinäjSU 3,84. 

P11 Keihäs 1) Aarni Elomaa TampPy 33,66, 2) Tuomas Kärkkäinen LahdA 32,73, 3) Elmer Keinänen EsboIF 32,52, 4) Leevi Kumpumäki JyväskKU 31,66, 5) Volmari Paananen TampPy28,81, 6) Aron Häyrynen HKV 27,78, 7) Tuomas Lähdemäki SeinäjSU 27,76, 8) Daniel Pollari JyväskKU 27,54, 9) Adrian Jakobsson EsboIF 26,04, 10) Mikko Hurrila SeinäjSU 25,29, 11) Teodor Veselinovic EspTa 23,36, 12) Valtteri Asikainen HKV 22,52, 13) Leevi Lakanmaa TuUL 21,17, 14) Nooa Salmi TuUL 16,34, 15) Jooa Korhonen LahdA 12,92, 16) Erik ÅkerbergEspTa 7,85. 

T11 1000m 1) Hilla Tuominen LahdA 3.21,97, 2) Olivia Puranen JyväskKU 3.26,00, 3) Erika Parkkonen JyväskKU 3.29,67, 4) Livia Kytömaa EspTa 3.30,93, 5) Ella Räisänen EspTa3.32,32, 6) Teea Rajala TampPy 3.36,34, 7) Petra Pennanen HKV 3.37,41, 8) Mona Pasanen LahdA 3.38,01, 9) Taika Henttonen HKV 3.38,09, 10) Aliisa Riippi SeinäjSU 3.40,02, 11) Paola Kero TuUL 3.44,17, 12) Inka Laukkanen TuUL 3.45,10, 13) Onerva Tauriainen TampPy 3.46,04, 14) Siru Soininen EsboIF 3.57,29, 15) Helmi Jaskari SeinäjSU 4.01,29. 

T11 60m aidat 1) Naima Sainio HKV 10,37, 2) Neea Keso TampPy 10,41, 3) Sofia Sauvala JyväskKU 10,42, 4) Sirian Öhrnberg HKV 10,45, 5) Elle Saari EspTa 10,66, 6) Olivia Rautiainen EspTa 10,77, 7) Essi Suni JyväskKU 10,84, 8) Vilma Ryytty LahdA 10,90, 9) Frida Blomfelt EsboIF 10,99, 10) Venla Ruohola TuUL 11,31, 11) Minea Auremaa TuUL 11,36, 12) Aino Heikkilä TampPy 11,52, 13) Vivian Helin SeinäjSU 11,83, 14) Enni Notkonen LahdA 12,06, 15) Matilda Koivisto SeinäjSU 13,54 
Erä 1 1) Sirian Öhrnberg HKV 10,45, 2) Elle Saari EspTa 10,66, 3) Essi Suni JyväskKU 10,84, 4) Venla Ruohola TuUL 11,31, 5) Aino Heikkilä TampPy 11,52, 6) Vivian Helin SeinäjSU11,83, 7) Enni Notkonen LahdA 12,06. Erä 2 1) Naima Sainio HKV 10,37, 2) Neea Keso TampPy 10,41, 3) Sofia Sauvala JyväskKU 10,42, 4) Olivia Rautiainen EspTa 10,77, 5) Vilma Ryytty LahdA 10,90, 6) Frida Blomfelt EsboIF 10,99, 7) Minea Auremaa TuUL 11,36, 8) Matilda Koivisto SeinäjSU 13,54. 

T11 Pituus 1) Vilma Luontila TampPy 4,65, 2) Josefiina Tenovuo TuUL 4,61, 3) Riina-Lotta Nalkki JyväskKU 4,37, 4) Helmi-Sofia Kulmala SeinäjSU 4,27, 5) Pihla Hyyppä JyväskKU4,26, 6) Mathilda Granvik EsboIF 4,19, 7) Kristiina Tamski TampPy 4,18, 8) Lena Liimatainen EspTa 4,18, 9) Nella Eiroma HKV 4,17, 10) Stella Andberg EspTa 4,10, 11) Iida PerttulaHKV 4,06, 12) Veera Lehtonen TuUL 3,78, 13) Eevi Hautaniemi LahdA 3,68, 14) Selma Syri SeinäjSU 3,65, 15) Meja Koskinen LahdA 3,54, 16) Astrid Sunden EsboIF 3,00. 

T11 Keihäs 1) Piitu Tourunen LahdA 27,06, 2) Janni Savolainen LahdA 26,20, 3) Roosa Aulamo TampPy 24,67, 4) Iitu Riekkinen JyväskKU 22,94, 5) Niina Pettersson TuUL 21,86, 6) Isabella Tuulari EspTa 20,80, 7) Mirella Kärki SeinäjSU 20,00, 8) Rosa Karlsson TuUL 19,86, 9) Veera Paavola TampPy 19,45, 10) Sara Hämelin EsboIF 18,53, 11) Jenny BjörkbergJyväskKU 18,25, 12) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 12,81, 13) Veera Seppälä HKV 12,72, 14) Tara Sohlo EspTa 11,81, 15) Olivia Hämäläinen HKV 9,14, 16) Sofia Hämelin EsboIF 8,13. 

T13 1000m 1) Taimi Vallinoja HKV 3.09,80, 2) Iida Kastarinen TampPy 3.11,02, 3) Neela Notkonen LahdA 3.14,36, 4) Roosa Fagerström TuUL 3.15,70, 5) Linnea Kero TuUL 3.17,76, 6) Edit Palmén EspTa 3.22,16, 6) Matilda Lahti EspTa 3.22,16, 8) Monamaria Pyhältö TampPy 3.22,80, 9) Kiia Perttula SeinäjSU 3.26,80, 10) Aila Varila EsboIF 3.27,77, 11) Vilja LäderbergLahdA 3.29,64, 12) Melina Vertala JyväskKU 3.34,77, 13) Enni Mustaparta JyväskKU 3.52,32, Chantelle Peter HKV DNS. 

T13 60m aidat 1) Helmiina Saarikunnas LahdA 9,69, 2) Elmiina Siikala EspTa 9,85, 3) Enni Virjonen TuUL 9,99, 4) Kaisa Kivinen EspTa 10,10, 5) Iida Tossavainen HKV 10,30, 6) Vilja Hautaniemi LahdA 10,31, 7) Tessa Peltoniemi TampPy 10,33, 7) Oona Moisio TampPy 10,33, 9) Pihla Tiihonen JyväskKU 10,34, 10) Eevi Ylitalo JyväskKU 10,48, 11) Elsa Keinänen EsboIF 10,74, 12) Lina Kiviaho EsboIF 10,91, 13) Juliana Hartikainen TuUL 10,95, 14) Ruusu Koskela HKV 12,94, 15) Nelli Kivineva SeinäjSU 13,43, 16) Kaisu Kivineva 14,10 
Erä 1 (-1,5) 1) Kaisa Kivinen EspTa 10,10, 2) Vilja Hautaniemi LahdA 10,31, 3) Tessa Peltoniemi TampPy 10,33, 4) Eevi Ylitalo JyväskKU 10,48, 5) Lina Kiviaho EsboIF 10,91, 6) Juliana Hartikainen TuUL 10,95, 7) Ruusu Koskela HKV 12,94, 8) Kaisu Kivineva 14,10. Erä 2 (-3,2) 1) Helmiina Saarikunnas LahdA 9,69, 2) Elmiina Siikala EspTa 9,85, 3) Enni Virjonen TuUL9,99, 4) Iida Tossavainen HKV 10,30, 5) Oona Moisio TampPy 10,33, 6) Pihla Tiihonen JyväskKU 10,34, 7) Elsa Keinänen EsboIF 10,74, 8) Nelli Kivineva SeinäjSU 13,43. 

T13 Korkeus 1) Anni Rantanen SeinäjSU 143, 2) Pirkko Järvikylä JyväskKU 143, 2) Ella Mikkola TampPy 143, 4) Saara Hokkanen EspTa 140, 5) Jade Toivola LahdA 140, 6) Olivia Ollikka LahdA 135, 6) Pihla Lahtinen TampPy 135, 8) Aljona Karamzina JyväskKU 135, 9) Aada Haavisto TuUL 135, 10) Anni Nurminen EspTa 130, 11) Linda Juvala EsboIF 130, 12) Pinja Siljanto TuUL 125, 13) Julia Ant-Wuorinen HKV 120, 13) Minni Ruska HKV 120, 15) Marie Von Bonsdorff EsboIF 120, 16) Camilla Vähä-Laakso 110. 

T13 Moukari 1) Aino Ikäheimo EspTa 38,26, 2) Enni Haulisto TuUL 33,94, 3) Jenni Väänänen LahdA 33,09, 4) Maya-Maria Hautala TuUL 31,95, 5) Alisa Rauhamaa LahdA 31,70, 6) Krista Lehti TampPy 31,21, 7) Malva Teerijoki JyväskKU 30,86, 8) Ella Råstedt EsboIF 26,63, 9) Joanna Kangas SeinäjSU 25,80, 10) Kira Koskiniemi HKV 24,89, 11) Oona KokkoTampPy 24,49, 12) Emilia Siggberg EsboIF 22,17, 13) Siiri Päiväniemi HKV 21,58, 14) Natalie Saarinen EspTa 21,57, 15) Siiri Kihlman JyväskKU 18,20, 16) Sanni Iso-Kungas SeinäjSU10,28. 

P13 1000m 1) Maxim Både HKV 3.03,80, 2) Simo Takalo HKV 3.05,65, 3) Samuel Pasanen LahdA 3.06,86, 4) Kalle Tossavainen JyväskKU 3.06,97, 5) Jami Pesonen TampPy 3.19,97, 6) Konsta Vuorela JyväskKU 3.20,09, 7) Oliver Sandström EsboIF 3.27,56, 8) Markus Hakala EspTa 3.29,63, 9) Kasper Kanerva EsboIF 3.32,60, 10) Eemil Aaltonen TuUL 3.33,09, 11) Jesse Poussa TuUL 3.40,99, 12) Markus Mahlamäki TampPy 3.45,61, 13) Saku Ylinen SeinäjSU 3.46,83, Miro Hottinen EspTa DNS, Otso Kaukonen LahdA DNS. 

P13 60m aidat 1) Lauri Takala SeinäjSU 9,21, 2) Jesse Riissanen TampPy 9,64, 3) Niklas Piirainen TampPy 9,75, 4) Eino Sormunen HKV 9,87, 5) Rasmus Vuonoranta EsboIF 10,24, 6) Eemil Eskola LahdA 10,28, 7) Vilho Ketonen JyväskKU 10,59, 8) Touko Tarvonen LahdA 10,65, 9) Joa Järvenkylä EspTa 10,97, 10) Hannes Bottas JyväskKU 11,18, 11) Lauri Leivonen EspTa 11,19, 11) Marius Henriksson EsboIF 11,19, 13) Julius Antola TuUL 11,25, 14) Ohto Heiskanen HKV 11,50, 15) Lenni Majasuo TuUL 12,12 
Erä 1 (-1,0) 1) Jesse Riissanen TampPy 9,64, 2) Vilho Ketonen JyväskKU 10,59, 3) Touko Tarvonen LahdA 10,65, 4) Joa Järvenkylä EspTa 10,97, 5) Marius Henriksson EsboIF 11,19, 6) Ohto Heiskanen HKV 11,50, 7) Lenni Majasuo TuUL 12,12. Erä 2 (-0,7) 1) Lauri Takala SeinäjSU 9,21, 2) Niklas Piirainen TampPy 9,75, 3) Eino Sormunen HKV 9,87, 4) Rasmus Vuonoranta EsboIF 10,24, 5) Eemil Eskola LahdA 10,28, 6) Hannes Bottas JyväskKU 11,18, 7) Lauri Leivonen EspTa 11,19, 8) Julius Antola TuUL 11,25. 

P13 Korkeus 1) Eero Sormunen HKV 158, 2) Jonatan Österholm EsboIF 155, 3) Oliver Metsälä SeinäjSU 146, 4) Veeti Pakkanen JyväskKU 135, 5) Santeri Purokoski EspTa 130, 5) Oliver Koskinen JyväskKU 130, 5) Saku Puustinen LahdA 130, 5) Ilari Ala-Harja EspTa 130, 5) Max Wrede EsboIF 130, 10) Aarni Anttila HKV 130, 11) Sulo Mellanen TuUL 130, 11) Felix Kandolin TuUL 130, 13) Tobias Syrjä TampPy 125, 13) Vili Lahtinen TampPy 125, 15) Eero Ojala SeinäjSU 115, Tobias Moreno LahdA NH. 

P13 Moukari 1) Riku Naula TuUL 41,75, 2) Tomi Kuusisto TuUL 38,96, 3) Lenni Lindholm JyväskKU 36,40, 4) Valtteri Paksuniemi JyväskKU 35,32, 5) Mikael Böckerman EsboIF 34,34, 6) Aarni Ikäheimo EspTa 29,98, 7) Sakari Mäkelä LahdA 28,89, 8) Aaro Hartikainen TampPy 26,60, 9) Jasper Vilén EsboIF 25,19, 10) Lauri Smolander TampPy 23,54, 11) Aatu Lauttamus SeinäjSU 22,37, 12) Konsta Katajamäki SeinäjSU 21,91, 13) Oliver Koskelainen LahdA 21,53, 14) Aapo Vanhanen EspTa 21,09, 15) Aapo Reinikainen HKV 20,43, 16) Lauri Kylmäpuro HKV 19,36. 

T15 100m 1) Hilma Kinnunen JyväskKU 12,72, 2) Iida Pajunen JyväskKU 12,82, 3) Vilma Väliharju TampPy 12,88, 4) Minea Fogelholm EspTa 12,92, 5) Ella Paukku EsboIF 13,16, 6) Anni Nurminen TampPy 13,18, 7) Sara Takala SeinäjSU 13,22, 8) Emilia Chandras EspTa 13,38, 9) Tinja Pirttikoski TuUL 13,40, 10) Kerttu Niemi HKV 13,52, 11) Terhi Vehko HKV 13,64, 12) Anni Mäenpää SeinäjSU 13,71, 13) Minttu Kaukonen LahdA 14,12, 14) Salma Krause TuUL 14,17, 15) Malin Lindroth EsboIF 14,19, 16) Alice Koskelainen LahdA 14,85 
Erä 1 (-2,0) 1) Iida Pajunen JyväskKU 12,82, 2) Anni Nurminen TampPy 13,18, 3) Emilia Chandras EspTa 13,38, 4) Terhi Vehko HKV 13,64, 5) Anni Mäenpää SeinäjSU 13,71, 6) Salma Krause TuUL 14,17, 7) Malin Lindroth EsboIF 14,19, 8) Alice Koskelainen LahdA 14,85. Erä 2 (-1,8) 1) Hilma Kinnunen JyväskKU 12,72, 2) Vilma Väliharju TampPy 12,88, 3) Minea Fogelholm EspTa 12,92, 4) Ella Paukku EsboIF 13,16, 5) Sara Takala SeinäjSU 13,22, 6) Tinja Pirttikoski TuUL 13,40, 7) Kerttu Niemi HKV 13,52, 8) Minttu Kaukonen LahdA 14,12. 

T15 2000m 1) Elma Hannikainen HKV 6.31,56, 2) Ea Vuori LahdA 6.39,62, 3) Selene Rossi EspTa 6.40,96, 4) Noomi Malmgren EsboIF 6.45,17, 5) Sanni Koivisto LahdA 6.48,01, 6) Alisa Seilonen JyväskKU 7.20,45, 7) Christine Kuusisto JyväskKU 7.26,03, 8) Jenna Saarilahti TampPy 7.38,40, 9) Annika Juvala EsboIF 7.45,21, 10) Ella Rajamäki TuUL 7.45,90, 11) Emma Tuominen TuUL 7.48,67, 12) Olivia Tirkkonen HKV 8.24,77, 13) Jenna Ojaniemi SeinäjSU 8.27,44, 14) Elena Okkonen TampPy 8.40,50, 15) Venla Väisänen 8.55,72, Olivia Hänninen EspTa DNS. 

T15 Seiväs 1) Nelli Pajula JyväskKU 320, 2) Iida Kujanpää TampPy 310, 3) Jenna Tuomaala JyväskKU 310, 4) Helmi Eklund EspTa 310, 5) Aino Hongisto TuUL 270, 6) Fanny OjalaSeinäjSU 270, 7) Hertta Ahonen TuUL 270, 8) Elli Rantala EspTa 255, 9) Siiri Siirtola HKV 255, 10) Edith Rantala LahdA 240, 11) Lilja Koskela HKV 240, 12) Jenni Johnsson LahdA 200, 13) Roosa Myllymäki TampPy 180, 14) Ella Westerlund EsboIF 180. 

T15 Kuula 1) Pinja Naula TuUL 12,53, 2) Minttu Laurila TuUL 12,23, 3) Tiina Järvinen LahdA 12,17, 4) Nanna Leivonen JyväskKU 11,98, 5) Silja Rossi TampPy 11,59, 6) Carla Liukkonen EspTa 11,57, 7) Helmi Tarkiainen TampPy 11,37, 8) Emma Backlund HKV 10,65, 9) Emmi Mäkäläinen JyväskKU 10,62, 10) Julia Nystrand EsboIF 10,41, 11) Sohvi LaineLahdA 10,17, 12) Bianca Kanerva EsboIF 9,63, 13) Anna Nummikoski EspTa 8,64, 14) Edesa Gashi HKV 8,06, 15) Sanni Yli-Kiikka SeinäjSU 6,06, 16) Kaisa Tuovinen SeinäjSU 5,32. 

T ja P 15 1000m kävely 1) Liina Ahtiainen TuUL 4.44,67, 2) Matilda Pennanen EsboIF 5.00,90, 3) Rosa Niittyviita LahdA 5.06,47, 4) Otto Ahonen TampPy 5.12,40, 5) Pekka PeltolaEsboIF 5.16,16, 6) Ilmari Sarasmaa EspTa 5.30,16, 7) Oliver Asikainen HKV 5.36,62, 8) Kristiina Kunnari SeinäjSU 5.38,24, 9) Iiris Repponen HKV 5.47,24, 10) Anna Selin TampPy5.49,49, 11) Hilda Oila EspTa 5.59,91, 12) Nea Koppeli JyväskKU 6.19,35, 13) Eveliina Virtanen TuUL 6.20,08, 14) Sorella Kärki SeinäjSU 6.20,21, 15) Noora Salmi JyväskKU 6.52,62, Alexandra Vilander LahdA DNS. 

P15 100m 1) Anton Mustonen LahdA 12,12, 2) Lassi Pihlavisto HKV 12,24, 3) Aapo Nikkola HKV 12,42, 4) Henri Matikainen EspTa 12,45, 5) Joonas Lapinkero JyväskKU 12,46, 6) Rado Lindberg EsboIF 12,49, 7) Waltteri Koenkytö EspTa 12,61, 8) Lauri Liljavirta JyväskKU 12,73, 9) Ville Väliharju TampPy 12,75, 10) Aarne Autio TuUL 12,98, 11) Aatu Penttilä TuUL13,08, 12) Jerry Savolainen LahdA 13,47, 13) Roger Eklund EsboIF 13,83, 14) Aatu Hakala 14,11, Antti Sainio TampPy DNS 
Erä 1 (-1,3) 1) Aapo Nikkola HKV 12,42, 2) Waltteri Koenkytö EspTa 12,61, 3) Lauri Liljavirta JyväskKU 12,73, 4) Aarne Autio TuUL 12,98, 5) Jerry Savolainen LahdA 13,47, 6) Roger Eklund EsboIF 13,83, 7) Aatu Hakala 14,11, Antti Sainio TampPy DNS. Erä 2 (-2,1) 1) Anton Mustonen LahdA 12,12, 2) Lassi Pihlavisto HKV 12,24, 3) Henri Matikainen EspTa 12,45, 4) Joonas Lapinkero JyväskKU 12,46, 5) Rado Lindberg EsboIF 12,49, 6) Ville Väliharju TampPy 12,75, 7) Aatu Penttilä TuUL 13,08. 

P15 2000m 1) Anton Packalen HKV 6.06,46, 2) Luukas Kontro JyväskKU 6.07,40, 3) Jere Haapalainen TampPy 6.18,68, 4) Konsta Uuttera TampPy 6.21,64, 5) Risto HakkarainenJyväskKU 6.36,22, 6) Riku Uusitalo TuUL 6.54,35, 7) Jaakko Siltala HKV 6.55,68, 8) Kasper Lindeberg LahdA 6.57,23, 9) Joni Haapamäki SeinäjSU 7.02,28, 10) Lauri Röntynen TuUL7.07,76, 11) Arno Hautamäki 7.12,75, 12) Mohamed Abdalla LahdA 7.27,36, 13) Kristian Pirnes EsboIF 7.27,59, 14) Okko Säntti EspTa 8.02,09, Leo Fronzek EspTa DNS. 

P15 Seiväs 1) Konsta Kankainen TampPy 410, 2) Eerik Mäkelä LahdA 400, 3) Lassi Nalkki JyväskKU 350, 4) Johannes Mäkelä HKV 350, 5) Johannes Hakala EspTa 340, 6) Luukas Kyrönlahti JyväskKU 285, 7) Atte Tuominen LahdA 285, 8) Veeti Kortehisto SeinäjSU 285, 9) Urho Aro HKV 200, 9) Roope Kirjavainen TuUL 200, 11) Robin Helenius TuUL 180, 11) Eerik Nyyssönen EspTa 180, 13) Oskar Toomet TampPy 160. 

P15 Kuula 1) Eino Perämaa TampPy 12,90, 2) Onni Rustholkarhu LahdA 12,09, 3) Teemu Rantanen SeinäjSU 11,98, 4) Atte Leppänen JyväskKU 11,08, 5) Joona Nieminen EspTa10,52, 6) Lassi Salmi JyväskKU 9,08, 7) Akseli Helminen LahdA 8,95, 8) Jonathan Lehtonen TuUL 8,94, 9) Luka Veselinovic EspTa 8,37, 10) Vilho Ahtinen TuUL 7,84, 11) Mikael Lahdensuo TampPy 7,84, 12) Jim Willberg HKV 7,34, 13) Max Hammar HKV 5,58, Konsta Tynkkynen TampPy DNS. 

N17 200m 1) Julia Ihantola EspTa 25,98, 2) Senja Roos LahdA 26,17, 3) Meeri Elomaa SeinäjSU 26,24, 4) Vilma Hakala EspTa 26,46, 5) Minea Vertala JyväskKU 26,64, 6) Silja Andersson EsboIF 26,99, 7) Lotta Alasaukko-Oja TampPy 27,08, 8) Roosa Toivonen HKV 27,34, 9) Lotta Nurminen TuUL 27,38, 10) Siiri Ojanen TuUL 27,50, 11) Ada Zitting JyväskKU27,57, 12) Sini Rajaniemi LahdA 27,76, 13) Julia Raunio HKV 27,88, 14) Inka Metsämäki SeinäjSU 27,92, 15) Venla Simolin EsboIF 28,79, Nea Lento TampPy DNS 
Erä 1 (-2,3) 1) Julia Ihantola EspTa 25,98, 2) Lotta Alasaukko-Oja TampPy 27,08, 3) Lotta Nurminen TuUL 27,38, 4) Ada Zitting JyväskKU 27,57, 5) Sini Rajaniemi LahdA 27,76, 6) Julia Raunio HKV 27,88, 7) Inka Metsämäki SeinäjSU 27,92, 8) Venla Simolin EsboIF 28,79. Erä 2 (-1,2) 1) Senja Roos LahdA 26,17, 2) Meeri Elomaa SeinäjSU 26,24, 3) Vilma Hakala EspTa26,46, 4) Minea Vertala JyväskKU 26,64, 5) Silja Andersson EsboIF 26,99, 6) Roosa Toivonen HKV 27,34, 7) Siiri Ojanen TuUL 27,50, Nea Lento TampPy DNS. 

N17 Pituus 1) Wilhelmiina Harju JyväskKU 5,66, 2) Venla Väliharju TampPy 5,57, 3) Aada Mikkilä SeinäjSU 5,49, 4) Pinja Ruoho LahdA 5,29, 5) Edit Nurminen TuUL 5,15, 6) Ilona Saarikunnas LahdA 5,14, 7) Wilma Jungar EsboIF 5,13, 8) Essi Eriksson HKV 5,03, 9) Sanni Lento TampPy 5,02, 10) Riikka Savolainen JyväskKU 4,99, 11) Anniina Vaittinen EspTa4,69, 12) Jenny Sario EspTa 4,63, 13) Eeva Samberg HKV 4,50, 14) Siiri Metsälä EsboIF 4,31, 15) Lotta Kirjavainen TuUL 4,31. 

N17 Kuula 1) Saga Vanninen TampPy 13,89, 2) Peppi Siirtola HKV 13,59, 3) Meri Elomaa TampPy 13,46, 4) Aada Koppeli JyväskKU 13,33, 5) Lotta Putkiranta EspTa 12,65, 6) Daniela Sandås TuUL 12,42, 7) Camilla Forsberg JyväskKU 11,78, 8) Juulia Inkinen LahdA 11,27, 9) Iida Uosukainen EsboIF 10,15, 10) Carmen Welling TuUL 10,11, 11) Sanni Markkanen HKV9,60, 12) Heta Neuvonen EspTa 9,47, 13) Elise Lähdemäki SeinäjSU 9,19, 14) Nea Savola LahdA 9,19, 15) Sofia Ylinen SeinäjSU 8,52. 

M17 200m 1) Miki Laakso HKV 23,05, 2) Joel Turkka TampPy 23,13, 3) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 23,57, 4) Nuutti Kokko TuUL 23,69, 5) Aukusti Jaskari SeinäjSU 24,03, 6) Elmeri Arvaja LahdA 24,39, 7) Juho Koivisto JyväskKU 24,50, 8) Walter Törnwall EsboIF 24,65, 9) Kasperi Valonen TampPy 24,72, 10) Aleksi Rajaniemi LahdA 24,88, 11) Jonatan Sperryn EspTa 24,99, 12) Roope Kivelä TuUL 25,25, 13) Jacob Långbacka EspTa 25,36, 14) Juho Seppälä SeinäjSU 25,55, 15) Jere Raunio HKV 25,56, 16) Adnan Vuorinen EsboIF 25,83 
Erä 1 (-3,6) 1) Juho Koivisto JyväskKU 24,50, 2) Kasperi Valonen TampPy 24,72, 3) Aleksi Rajaniemi LahdA 24,88, 4) Roope Kivelä TuUL 25,25, 5) Jacob Långbacka EspTa 25,36, 6) Juho Seppälä SeinäjSU 25,55, 7) Jere Raunio HKV 25,56, 8) Adnan Vuorinen EsboIF 25,83. Erä 2 (-2,0) 1) Miki Laakso HKV 23,05, 2) Joel Turkka TampPy 23,13, 3) Leevi-Kalle HeikkiläJyväskKU 23,57, 4) Nuutti Kokko TuUL 23,69, 5) Aukusti Jaskari SeinäjSU 24,03, 6) Elmeri Arvaja LahdA 24,39, 7) Walter Törnwall EsboIF 24,65, 8) Jonatan Sperryn EspTa 24,99. 

M17 Pituus 1) Aleksi Savolainen TampPy 6,66, 2) Jonatan Kinnunen JyväskKU 6,64, 3) Atte Timgren HKV 6,59, 4) Arttu Peltola JyväskKU 6,49, 5) Juho Kahelin TampPy 6,36, 6) Eelis Snåre LahdA 6,35, 7) Jermu Vihmakoski TuUL 6,32, 8) Jeremi Siimes TuUL 6,13, 9) Manu Metsäkangas LahdA 5,85, 10) Kristofer Aaltonen HKV 5,82, 11) Toni Appelqvist EsboIF 5,77, 12) Atte Kortehisto SeinäjSU 5,71, 13) Jonathan Lindroos EspTa 5,55, 14) Maximilian Bergholm EsboIF 5,43, 15) Topi Lappalainen SeinäjSU 5,30, Ibrahim El Mrabt EspTa NM. 

M17 Kuula 1) Juho Kuvaja SeinäjSU 13,29, 2) Kaius Kaleva EspTa 13,23, 3) Niilo Mustalahti SeinäjSU 13,05, 4) Jaakko Linnus TampPy 12,64, 5) Niilo Waher TuUL 11,87, 6) Dani LirkkiJyväskKU 11,82, 7) Aaro Viitala EspTa 11,77, 8) Tuukka Ingers LahdA 11,74, 9) Teemu Palonen TampPy 10,77, 10) Luukas Saari JyväskKU 10,68, 11) Antti Pihlavisto HKV 10,53, 12) Eeli Heikkilä TuUL 10,37, 13) Paavo Niinikoski HKV 9,84, 14) Niklas Björkenheim EsboIF 9,22, 15) Jonathan Ekberg EsboIF 8,01. 

16x60m sekaviesti 1) Tampereen Pyrintö 1 TampPy 1.59,20, 2) Jyväskylän Kenttäurheilijat 1 JyväskKU 2.00,10, 3) Helsingin Kisa-Veikot 1 HKV 2.01,10, 4) Espoon Tapiot 1 EspTa2.01,30, 5) Lahden Ahkera 1 LahdA 2.01,50, 6) Esbo IF 1 EsboIF 2.01,60, 7) Turun Urheiluliitto 1 TuUL 2.02,10, 8) Tampereen Pyrintö 2 TampPy 2.02,40, 9) Lahden Ahkera 2 LahdA2.05,40, 10) Jyväskylän Kenttäurheilijat 2 JyväskKU 2.06,20, 11) Espoon Tapiot 2 EspTa 2.06,30, 12) Seinäjoen Seudun Urheilijat 1 SeinäjSU 2.06,40, 13) Turun Urheiluliitto 2 TuUL2.06,90, 14) Helsingin Kisa-Veikot 2 HKV 2.07,00, 15) Seinäjoen Seudun Urheilijat 2 SeinäjSU 2.08,00, 16) Esbo IF 2 EsboIF 2.11,40 
Erä 1 1) Tampereen Pyrintö 2 2.02,40, 2) Lahden Ahkera 2 2.05,40, 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 2 2.06,20, 4) Espoon Tapiot 2 2.06,30, 5) Turun Urheiluliitto 2 2.06,90, 6) Helsingin Kisa-Veikot 2 2.07,00, 7) Seinäjoen Seudun Urheilijat 2 2.08,00, 8) Esbo IF 2 2.11,40. Erä 2 1) Tampereen Pyrintö 1 1.59,20, 2) Jyväskylän Kenttäurheilijat 1 2.00,10, 3) Helsingin Kisa-Veikot 1 2.01,10, 4) Espoon Tapiot 1 2.01,30, 5) Lahden Ahkera 1 2.01,50, 6) Esbo IF 1 2.01,60, 7) Turun Urheiluliitto 1 2.02,10, 8) Seinäjoen Seudun Urheilijat 1 2.06,40.