SSU järjestää seuran sisäisesti yleisurheiluohjaajatutkinnon (1-taso) toukokuussa 2019. Kurssi on tarkoitettu lähinnä urheilukouluvetäjille tai ohjaajiksi haluaville. Mukaan voivat tulla myös lasten vanhemmat tai aikuisurheilijat. Heille kurssi antaa hyvät eväät "perheen omille" harjoituksille. Kurssille ikäraja on 15v (2004-syntyneet ja vanhemmat).

Tutkinnon jälkeen ohjaaja osaa opettaa ja ohjata lasten liikuntaa ja harjoituksia lapselle turvallisella ja kehittävällä tavalla. Tutkinto on ilmainen, kunhan kurssilainen sitoutuu toimimaan seuran vetäjänä yhden kauden (esim. kesäkauden). Mikäli ei ala ohjaamaan seuran yleisurheilukouluissa, tutkinnon hinta on 50 euroa.

Aikataulu:

La 11.5. klo 8:30-16:30 Keskuskenttä
Käytännön demot/lajiradat

To 16.5. klo 16.30- seuran toimisto, Petäjätie 2 (Nurmo)
Ohjaajainfo + tutkinnon teoriaosuus

Ilmoittautuminen tutkinnolle viimeistään pe 3.5. TÄÄLTÄ>>>
Lisätietoja: Katri Palomäki 044 240 2903 (Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.)