SM-viestit kisataan tänä vuonna Mikkelissä tulevana viikonloppuna 8-9.9.2018. Valmennustiimi on valinnut ao. joukkueet kilpailuihin. Kokoonpanot voivat erityisesti pidemmillä matkoilla vielä hiukan elää. Vastuuvalmentajat osaavat kertoa tarkemmin suunnitelmista. Kauden 2018 viestiprojektin ohjeistus valintojen tekemiseen löytyy https://www.ssu-yu.fi/kilpailutoiminta/joukkuevalinnat

Matkaan lähdetään perjantaina klo 15.00 Prisman parkkipaikalta kaupungin puoleiselta reunalta. Matkan aikana pysähdytään syömään Vaajakosken ABC:lle. Perillä olemme n. 19.30. Majoitumme Sokos Hotel Vaakunaan. Huonejaon jälkeen käymme vielä urheilukentällä tutustumassa ja tekemässä lyhyen verryttelyn. Kuva, jossa mm. kentän ja hotellin sijainti löytyy tässä.

Kilpailut alkavat lauantaina aitajuoksujen ja 100m viestien alkuerillä. Vastuuvalmentajat huolehtivat joukkueiden varmistukset ajoissa (90min) sekä muut kilpailuun liittyvät toimet. Lisätietoja kilpailuun liittyen löytyy täältä: https://www.sm-viestit2018.fi/

Kilpailuihin tulee varautua kilpailuvarustein (seuran virallinen kilpailuasu, piikkarit) sekä riittävin säänmukaisin vaattein. Eväitä on myös hyvä olla mukana mm. perjantain iltapalaksi.

Kisapaikalla on järjestäjien toimesta ruokailumahdollisuus ja se on seuran korvaussääntöjen mukaisesti kaikille omakustanteinen. Käytettävissä on tietysti myös Mikkelin keskustan muut ruokailumahdollisuudet. Vastuuvalmentajat huolehtivat joukkueensa jäsenten ruokailusta.

Paluumatkalle lähdemme sunnuntaina viimeisten lajien jälkeen verryttelyt ja mahdolliset palkintojen jaot huomioiden n. 17.30. Paluumatkalla pysähdymme ruokailemaan. Takaisin olemme n. klo 22.00 mennessä.

Mikäli jonkun osalta tulee osallistumiseen, bussikyytiin tai majoittumiseen liittyvää äkillistä muutosta (esim. sairastuminen), tulee siitä heti ilmoittaa joukkueen vastuuhenkilölle. Majoitukseen liittyvät muutokset pitää ilmoittaa lisäksi Ari Koivistolle. Jos kaipaat johonkin asiaan selvennystä, kysy rohkeasti sitä joukkueen vastuuvalmentajilta.

Valmennustiimi toivottaa kaikille onnistunutta kilpailureissua. Onnea matkaan!

Valmennustiimi

 

Joukkueet:

P15: (Ari Halkola, 0400-900208)

100m: Atte Kortehisto, Aukusti Jaskari, Veeti Kortehisto, Juho Seppälä vara Veeti Pihlaja, Reko Hakomäki

800m: Atte Kortehisto, Juho Seppälä, Aukusti Jaskari, Reko Hakomäki, vara Veeti Kortehisto

 

T15: (Jukka Takala, 050-3625331)

80m aj: Saana Takala, Aada Mikkilä, Sofia Ylinen, Meeri Elomaa vara Fanny Ojala

100m I: Saana Takala, Aada Mikkilä, Sofia Ylinen, Meeri Elomaa vara Sara Takala

100m II: Sara Takala, Julia Ojala, Anni Mäenpää, Inka Metsämäki vara Fanny Ojala

800m: Saana Lappalainen, Inka Metsämäki, Saana Takala, Sini Hietamäki vara Kristiina Kunnari

 

M17: (Veikko Latva-Somppi, 040-5913057)

300m: Niilo Mustalahti, Aapo Pasanen, Frans Koivula, Topi Lappalainen vara Teemu Havimäki

 

N17: (Ari Koivisto, 044-7582899)

300m: Valentina Lemettinen, Aada Mikkilä, Meeri Elomaa, Sofia Ylinen

 

N19: (Ari Vekola, 040-7074881)

100m: Tuuli Kujala, Valentina Lemettinen, Emmi Hirvelä, Veera Hakomäki vara Tiina Mäki-Panula

 

N19: (Mikko Kuivinen, 050-3067213, kokoonpanot tarkentuvat myöhemmin)

400m: Lotta Sumuvuori, Tiina Mäki-Panula, Inka Metsämäki, Emmi Hirvelä

800m: Lotta Sumuvuori, Tiina Mäki-Panula, Inka Metsämäki

 

N: (Mikko Kuivinen, 050-3067213)

800m: Elina Myllymäki, Lotta Sumuvuori, Veera Perälä, Veera Hakomäki

 

Joukkueen johtaja: Matti Toivonen

Joukkueen fysioterapeutit / ensiapu: Sari Hirvelä, Jaana Sippola